Jak pracuję?
W gabinecie „Po radość” przy ul. Radosnej w Krakowie pomagam Pacjentom w odzyskiwaniu zdrowia psychicznego, poczucia bezpieczeństwa oraz poprawie komfortu życia. W tym celu uczę ich konkretnych umiejętności psychologicznych, dzięki którym Pacjenci z czasem stają się coraz bardziej zdolni do samodzielnego, troskliwego opiekowania się sobą. Podczas kilkunastu lat pracy ze studentami nauczyłam się jak tłumaczyć skomplikowane zagadnienia w sposób zrozumiały, praktyczny i uwzględniający zróżnicowane tempo uczenia się każdego człowieka. Dbam o to, aby proces terapeutyczny toczył się w nieoceniającej, empatycznej atmosferze a jednocześnie, by stanowił zaproszenie do doświadczania nowych – początkowo niełatwych – zachowań, np. otwartości na emocje zamiast ich tłumienia.
Praca akademicka ugruntowała moje silne przywiązanie do stosowania wyłącznie tych metod i technik terapeutycznych, których skuteczność potwierdzają badania naukowe. Swoją pracę poddaję regularnej superwizji certyfikowanych superwizorów oraz uczestniczę w cotygodniowych spotkaniach zespołu konsultacyjnego, działającego zgodnie z wytycznymi pracy w nurcie DBT. Należę do Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej oraz do Polskiego Towarzystwa Terapii Dialektyczno-Behawioralnej.
W trosce o trwały dobrostan psychiczny Pacjentów, skupiam się nie tylko na redukcji uciążliwych objawów, ale przede wszystkim na pomocy w identyfikowaniu ich zasobów oraz angażowaniu w pielęgnowanie tego, co dla nich ważne. Po ścieżkach psychoterapii wiodą mnie nie tylko naukowcy, ale również filozofowie i poeci:
Przyjdzie czas,
kiedy podniecony
będziesz witał samego siebie
na swym własnym progu, w swoim własnym lustrze,
a każdy z was z uśmiechem uczci zgotowane mu przyjęcie…
(Derek Walcott, „Miłość po miłości”)